مربا, مقالات

تولید خانگی مربا از میوه های فصل

delkhah home jam 1

تولید خانگی انواع مربا از میوه های فصل

تولید خانگی مربا از میوه های فصل، یکی از روش های ساده و خانگی برای استفاده از میوه های فصل است. مربا، یکی از محبوب ترین خوراکی هایی است که از میوه های فصل ساخته می شود و بسیاری از افراد از طعم و عطر مربا لذت می برند. در این مقاله به برخی از مراحل تولید خانگی مربا از میوه های فصل پرداخته شده است.

مرحله اول: انتخاب میوه ها

برای تولید مربا، شما نیاز به انتخاب میوه های فصل دارید که در زمان مناسب و بهترین شرایط به دست آمده باشند. برای مثال، اگر شما می خواهید مربای توت فرنگی بسازید، بهتر است که توت فرنگی های تازه و بهترین کیفیت را انتخاب کنید. همچنین، باید مطمئن شوید که میوه ها تمیز و بدون آسیب هستند.

مرحله دوم: شستشو و پاکسازی میوه ها

پس از انتخاب میوه ها، باید آن ها را بشویید و پاک کنید. برای این منظور، می توانید از آب سرد و شستشوی میوه ها با دست استفاده کنید. سپس، میوه ها را با یک پارچه تمیز و خشک پاک کنید.

مرحله سوم: برش دادن و نیشکر اضافه کردن

پس از شستشو و پاکسازی، میوه ها را برش دهید و درون قابلمه یا دیگ دیگری قرار دهید. سپس، به هر کیلو میوه، یک کیلو نیشکر اضافه کنید. بهتر است نیشکر را با آب مخلوط کرده و به میوه ها اضافه کنید. سپس، دیگ را بر روی حرارت قرار دهید و تا زمانی که میوه ها نرم و شیرین شوند و شیره ترشی به دست آید، بپزید.

مرحله چهارم: اضافه کردن اسانس

پس از اینکه شیره به دست آمد، می توانید اسانس مورد علاقه خود را به آن اضافه کنید. مثلا، اگر مربای توت فرنگی ساخته اید، می توانید اسانس وانیل را به آن اضافه کنید. بعد از اضافه کردن اسانس، مربای خود را به بطری های تمیز و ضدعفونی شده ریخته و در یخچال نگهداری کنید.

در نهایت، تولید خانگی مربا از میوه های فصل یک روش ساده و خانگی است که می توانید از آن برای استفاده از میوه های فصل به بهترین نحو استفاده کنید. با این روش، می توانید مربای خود را با طعم و عطر دلخواه خود تهیه کنید و از طعم و لذت مربا لذت ببرید.

در ادامه روش پخت سریع چند مربای خوشمزه را تقدیم حضورتان میکنیم :

fruits flat3

پخت مربای توت فرنگی

برای پخت مربای توت فرنگی، ابتدا توت فرنگی‌ها را با آب بشویید و سپس به همراه شکر در قابلمه‌ای بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید. می‌توانید یک قاشق کوچک آب لیمو هم به آن اضافه کنید تا طعم و رنگ مربا بهتر شود. بگذارید توت فرنگی‌ها در حرارت ملایم آرام آرام نرم شوند و آبشان را بیرون بیاندازند. سپس با یک قاشق چوبی مربا را همراه با توت فرنگی‌ها هم بزنید تا خوب مخلوط شود. در پایان، مربا را به دلخواه در بطری‌های تمیز ریخته و در یخچال نگهداری کنید. مربای توت فرنگی آماده به مصرف است!

 

پخت مربای آلبالو

برای پخت مربای آلبالو، آلبالوها را با آب بشویید و سپس هسه آن را جدا کرده و به همراه شکر در قابلمه‌ای بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید. می‌توانید اگر دوست دارید طعم مربای آلبالوتان کمی ترش تر باشد، یک قاشق کوچک آب لیمو هم به آن اضافه کنید. بگذارید آلبالوها در حرارت ملایم آرام آرام نرم شوند و آبشان را بیرون بیاندازند. سپس با یک قاشق چوبی مربا را همراه با آلبالوها هم بزنید تا خوب مخلوط شود. در پایان، مربا را به دلخواه در بطری‌های تمیز ریخته و در یخچال نگهداری کنید.

پخت مربای پرتقال

برای پخت مربای پرتقال، پوست پرتقال‌ها را با یک ریزر یا یک قاشق کوچک از پرتقال‌ها جدا کرده و در قابلمه‌ای به همراه شکر بریزید. سپس آب پرتقال‌ها را به آن اضافه کنید. بگذارید همه چیز روی حرارت ملایم قرار بگیرد و بعد از حدود 30 دقیقه به آرامی بجوشد تا پوست پرتقال‌ها کاملا نرم شود و طعم و بوی خوبی به مربا ببخشد. سپس مربایی را به ترکیباتی مانند آبلیمو، زعفران و عصاره وانیل اضافه کرده و به مدت 5 دقیقه دیگر بجوشانید. در نهایت، مربا را در یک ظرف شیشه‌ای نگهداری کنید و در یخچال قرار دهید تا خنک شود. حال مربای پرتقال شما آماده سرو شدن است. می توانید از آن به عنوان تزئین کیک، نان و دسر استفاده کنید یا به همراه پنکیک، تست و توست صبحانه خود را تزیین کنید.

پخت مربای شاهتوت

برای پخت مربای شاهتوت، ابتدا شاهتوت ها را شسته و ساقه های آن را بردارید. سپس شاهتوت ها را در قابلمه قرار داده و با آبی که به اندازه کافی برای پوشش دادن شاهتوت هاست، پخت کنید. بعد از رسیدن شاهتوت ها به حالت نرم، آن ها را از آب جدا کرده و با یک مخلوط کننده یا آسیاب غذایی، آن ها را پوره کنید.

سپس پوره شده شاهتوت را با شکر و آب روی حرارت قرار دهید و با هم مخلوط کنید. بعد از آن، شاهتوت ها را به مدت 10 تا 15 دقیقه بجوشانید و همزمان با جوشیدن آن ها، آن را هم بزنید تا از سوختن جلوگیری شود.

بعد از گذشت زمان لازم، مربای شاهتوت را از روی حرارت بردارید و آن را در بطری های تمیز و سرپوش دار ریخته و در یخچال نگهداری کنید. مربای شاهتوت آماده سرو شدن است. می توانید این مربا را با نان تست و دسر های مختلف سرو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *